•        Evo prilike da i Vi postanete deo Prologa.
  •        Ukoliko želite da postavite prikaz svog omiljenog, ili neomiljenog, filma, glumca ili reditelja, vest koja vam je jako značajna, ili bilo šta što se tiče sveta kinematografije, možete nam poslati vaša viđenja na adresu info@joombooz.com
  •        Da bi bio objavljen, prikaz ne sme u sebi sadržati nikakve vulgarnosti, da ne bude kraći od 10 rečenica, reči poput "brate", "sestro", "fenomenalno", "super" (osim ako nije deo naslova) i njima slične neće se uzeti u obzir, kao ni atak na manjinske grupe.
facebook twitter rss youtube

Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark (1981)

2011. godina je 30. godina od pojavljivanja „Otimača Izgubljenog Kovčega“ Steven Spielberg-a. Pisati o filmu o kojem je već sve napisano je izlišno, zato je pravi izazov pronaći nešto što je manje poznato, ili makar nešto o čemu se nije toliko govorilo.

Pre nego počnem moram da pomenem prijatelja koji nije odgledao ni jedan nastavak doktora Indiana Jones-a, kao ni jedan nastavak njegovog bratanca Han Solo-a, i iskreno, to nije predstavljalo nikakav gubitak u razvoju njegovog filmskog obrazovanja.

No... da se vratim temi.

1977. godine, maja meseca, tridesettrogodišnji George Lucas i tridesetjednogodišnji Steven Spielberg gradili su zamak od peska na plaži kada je Lucas zamislio ideju za buduću zajedničku saradnju. Nakon što je saslušao čitavu okosnicu priče o utrci za Izgubljenim Kovčegom, Spielberg se okrenuo svom prijatelju i rekao: „Voleo bih da to uradim.“ Lukas ga je zapepastio odgovorom: „Pa, ja sam se penzinisao. Ne snimam više, tako da je tvoje.“

Do kraja 1979. godine dogovor je zaključen, 20 miliona dolara za film, od toga 4 za Lucasa, 1,5 za Spielberga. Potraga za glumcem, koji bi odgovarao nacrtu strip crtača Steranku, započela je odmah sa Harrison Ford-om, kojeg su i Lucas i Spielberg videli jedino kao naslikani lik na papiru, ali je izgledalo da su sve činili da izbegnu njegovo uplitanje u film. Ford jeste bio testiran za ulogu, između ostalih, zajedno sa televizijskim glumcem John Beck-om. Sve je išlo protiv Ford-a. Lucas nije želeo poznato lice, naročito poznato po liku Han Solo-a, pride je brinuo da li će Ford tražiti ugovor na tri filma jer sam nije bio siguran želi li da snima sa njim ta tri filma. Spielberg je imao dublje sumnje. „Da li on može da ga odigra?“, seća se toga Kazanjian.

1980. godina je došla, mart mesec, izbor su prošli Nick Nolte, Bill Murray (jeziva pomisao), Chevy Chase, Tim Matheson, Steve Martin (strašna pomisao), Nick Mancuso, Jack Nicholson (?) i Peter Coyote. Ipak, Tom Selleck je jedini ostavio dubok utisak na dvojicu režisera. Postajali su očajni, a očajanje se produbilo još više saznanjem da zbog TV serije „Magnum P.I.“ Selleck neće biti dostupan. Ponovo Harrison Ford i još jednom ozbiljne sumnje Stevena Spielberga.

Pred samo snimanje, tri nedelje tačnije ranije, ostali su bez Sellecka, a Spielberg, priteran u ugao mogućnošću da Harrison Ford zaigra umesto Sellecka i zabrinut zbog filma koji je Ford snimio u Engleskoj, Lucasu saopštava: „Nije loš,“ ali dodaje „ali neću pristati, George“. Na kraju, režiser je prepustio odluku Lucasu. Umesto njega Spielberg je odabrao ljubavnu zanimaciju Indiana Jones-a. Debra Winger je otpala, njegova tadašnja devojka Amy Irving, takođe, i upala Njujorška pozorišna glumica Karen Allen.

Za to vreme, frustracije Harrison Ford-a rasle su do drskih izjava: „Ako sam im potreban, znaju gde sam.“ A onda je postao neophodan i uzvratio zahtevnošću. Znajući da nemaju izbora, tražio je dorađivanje scenarija. Dijalog ga je podsećao na Han Solo-a, a to nikako nije želeo. O plati se četiri dana pregovaralo. „Imam ženu i dvoje dece da hranim,“ ponavljao je. A onda je tvrdoglavo otišao još dalje. Zahtevao je ugovor na tri filma, platu od sedam cifara i sedamoprocentnu zaradu od filma. Kada je nedelju dana kasnije potpisan ugovor, Harrison Ford je po prvi put video Sterankov crtež doktora Jones-a. Priča se da se nasmešio.

Na proleće 1980. snimanje je započelo.

Ostalo je više poznato.

O tome kako su Spielberg i Lucas uništili Američki film blokbasterom treba pisati opširnije, ali ovog puta neka ostane to po strani, a mi da se podsetitimo kako su nekada izgledali letnji hitovi.

Za sam kraj, ukupna svetska zarada mu je bila 384,140,454 dolara, osam nominacija za nagradu Oskar, četiri dobijena (nevažne kategorije), šezdeseto mesto na AFI (Američki Filmski Institut) listi.

I pored svega ovoga smatram da moj prijatelj nije ništa izgubio time što se nije upoznao sa doktorom Indiana Jones-om.

Oly
Godina:1981
Podeli:



Preporucujemo

Akcija u Story caffe-u povodom koncerta YU grupe: Uz...
YU grupa najavljuje rock spektakl 20. aprila u Nišu