•        Evo prilike da i Vi postanete deo Prologa.
  •        Ukoliko želite da postavite prikaz svog omiljenog, ili neomiljenog, filma, glumca ili reditelja, vest koja vam je jako znaÄajna, ili bilo Å¡ta Å¡to se tiÄe sveta kinematografije, možete nam poslati vaÅ¡a viÄ‘enja na adresu info@joombooz.com
  •        Da bi bio objavljen, prikaz ne sme u sebi sadržati nikakve vulgarnosti, da ne bude kraći od 10 reÄenica, reÄi poput "brate", "sestro", "fenomenalno", "super" (osim ako nije deo naslova) i njima sliÄne neće se uzeti u obzir, kao ni atak na manjinske grupe.
facebook twitter rss youtube

Mississippi Burning (1988)

Mississippi u plamenu (“Mississippi Burning”) je film Alana Parkera iz 1989. s Geneom Hackmanom i Willemom Dafoeom u glavnim ulogama. Govori o stvarnim ubistvima troje aktivista za graÄ‘anska prava u Mississippiju 1964. Film se fokusira na dva izmišljena agenta FBI-ja (Hackman i Dafoe) koji istražuju ubistva. Likovi agenata su delimiÄno utemeljeni na stvarnim agentima FBI-ja Johnu Proctoru (Hackmanov lik) i Josephu Sullivanu (Dafoeov lik).

U filmu se pojavljuju i Frances McDormand, Brad Dourif, R. Lee Ermey i Gallard Sartain, dok je scenarijo napisao Chris Gerolmo.

Film je bio dosta kritikovan, posebno od strane istoriÄara Howarda Zinna, zbog izmišljanja istorije. Dok su FBI-jevi agenti predstavljeni kao junaci koji se suprotstavljaju napadaÄima, u stvarnosti su FBI i Ministarstvo pravosuÄ‘a nevoljno Äuvali aktiviste za graÄ‘anska prava, a navodno su prisustvivali linÄovanjima bez intervencije.

Filmu je prethodila televizijska dokumentarna drama iz 1975., nazvana Attack on Terror: The FBI vs. the Ku Klux Klan, koja je govorila o istim dogaÄ‘ajima. Nijedan od ova dva filma nije koristio prava imena ubica, zbog pravnih razloga. U filmu se Äak ne spominju imena žrtava. Naziva ih se "The Boys". U filmu je policajÄeva žena doušnik. Identitet pravog doušnika - poznatog kao "Mr. X" - bila je strogo Äuvana tajna 40 godina. U procesu ponovnog otvaranja sluÄaja, novinar Jerry Mitchell i uÄitelj Barry Bradford su otkrili njegovo pravo ime.

Iako je film dobio Oskara i još nekoliko nominacija, kritiÄari su naglasili kako su crnci prikazani kao žrtve koje se moraju osloniti na bele junake iz FBI-ja kako bi kriminalce doveli pred lice pravde. Isticali su kako, iako je borba crnaca protiv nepravde bila iznad svega, nije bilo znaÄajnije crne osobe koja bi predstavila hrabrost Afroamerikanaca u to vreme.


O snimanju filma:

- Dva statista su umalo poginula u Bovini, Mississippi, kad su odlutali sa seta i našli se na železniÄkom mostu iznad reke Big Black River. Kad je naišao voz, izvukli su se sklonivši se na malo postolje na ivici mosta.

- Scene u sudu i oko šerifove kancelarije snimljene su sudnici u Vaidenu, Mississippi. Trošna graÄ‘evina iz ranog 19. veka pretila je da će se srušiti na ekipu i statiste. Sudnica je srušena nekoliko godina kasnije.

- Kad se snimalo 1988., ljudi u Mississippiju su bili uzbuÄ‘eni kad su Äuli da će Gene Hackman uÄiniti za Mississippi ono što je uradio za Indianu u filmu iz 1987. “Hoosiers”.

Film je dobitnik Oscara za najbolju fotografiju, dok je bio nominovan za najboljeg glavnog glumca (Hackman), najbolju sporednu glumicu (McDormand), najbolju režiju, montažu, film i zvuk.

TakoÄ‘erje osvojio 3 nagrade BAFTA (najbolja fotografija, montaža, zvuk), dok je bio nominovan za najboljeg reditelja i muziku. Nominovan je i za Äetiri Zlatna globusa: najbolji film, najboljeg reditelja, najboljeg glumca i najbolji scenarijo.

Hackman je osvojio Srebrnog medveda za najboljeg glavnog glumca na Berlinskom filmskom festivalu.

KritiÄari su uglavnom hvalili film. Roger Ebert je u svojoj recenziji dao 4 od 4 zvezde: "Reditelj Parker je već pre obradio temu zastrašujućih grubijana u svojim filmovima, meÄ‘u kojima je najpoznatiji "Ponoćni ekspres", ali ono što Äini ovaj film tako posebnim je naÄin na koji podcenjuje zlo u svemu tome. Nema tu velikih zlikovaca i sadistiÄkih muÄitelja, samo banalnih malih rasista sa besnim temperamentom..."Mississippi u plamenu" je najbolji ameriÄki film 1988. i najverovatniji kandidat za najbolji film za Oskara ove godine. Izuzev svoje Äiste vrednosti razonode - ovo je najbolji ameriÄki kriminalistiÄki film u zadnjih nekoliko godina - ovo je važna izjava o vremenu i stanju države koji se ne smeju zaboraviti."

NNT
Žanr:krimi, drama, misterija
Godina:1988
Reziser:Alan Parker
Scenario:Chris Gerolmo
Uloge:Gene Hackman, Willem Dafoe, Frances McDormand
Uzrast:R
Award:15 nagrada (i Oskar) i 18 nominacija
Box office:35
Studio:Orion Pictures Corporation
Zemlja:United States
Jezik:Engleski
Trajanje:128 minuta
Podeli:



Preporucujemo

Repertoar bioskopa Vilin Grad od 28. marta do 3. aprila
Novi filmovi za kraj marta i pocetak aprila u CineStar...
Repetoari Cineplexx Niš bioskopa za period od 28. marta do...
Repertoar bioskopa Cine Grand Delta Planet od 28. marta do...
Repetoari Cineplexx bioskopa u Beogradu za period od 28....
Evropska premijera filma „YU Grupa – Trenutak sna“...