Britanska akademija filmskih i televizijskih umetnosti objavila je nominacije za ovogodišnje, 68. nagrade britanske filmske akademije; najveći uspeh je ostvario Wes Anderson i njegov Hotel Grand Budapest sa 11 nomiancija, dok su Birdman i The Theory of Everything osvojili po deset nominacija, a u stopu ih prati The Imitation Game sa devet nominacija.
Anderson, iako u svojoj kolekciji nagrada nema niti jednu BAFTA-u, je nominivan za najboljeg reditelja, uz Boyhoodova Richarda Linklatera, Jamesa Marsha iz The Theory of Everything, Birdmanova Alejandra G. Inarittua i Damiena Chazellu iz Whiplasha.
Dodela nagrada će se održati 8. februara u Royal Opera Houseu u Londonu, a voditelj će biti Stephen Fry. U prilogu pogledajte punu listu nominacija:
NAJBOLJI FILM:
“Birdman,” Alejandro G. Inarritu, John Lesher, James W. Skotchdopole
“Boyhood,” Richard Linklater, Cathleen Sutherland
“The Grand Budapest Hotel,” Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, Jeremy Dawson
“The Imitation Game,” Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman
“The Theory of Everything,” Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony Mccarten
IZVANREDAN BRITANSKI FILM:
“’71,” Yann Demange, Angus Lamont, Robin Gutch, Gregory Burke
“The Imitation Game,” Morten Tyldum, Nora Grossman, Ido Ostrowsky, Teddy Schwarzman, Graham Moore
“Paddington,” Paul King, David Heyman
“Pride,” Matthew Warchus, David Livingstone, Stephen Beresford
“The Theory of Everything,” James Marsh, Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony Mccarten
“Under the Skin,” Jonathan Glazer, James Wilson, Nick Wechsler, Walter Campbell
IZVANREDAN DEBI BIRTANSKOG PISCA, REDITELJA ILI PRODUCENTA
Elaine Constantine (Writer/Director), “Northern Soul”
Gregory Burke (Writer), Yann Demange (Director), “’71”
Hong Khaou (Writer/Director), “Lilting”
Paul Katis (Director/Producer), Andrew De Lotbiniere (Producer), “Kajaki: The True Story”
Stephen Beresford (Writer), David Livingstone (Producer), “Pride”
NAJBOLJI FILM NA STRANOM JEZIKU
“Ida,” Pawel Pawlikowski, Eric Abraham, Piotr Dzieciol, Ewa Puszczynska
“Leviathan,” Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky, Sergey Melkumov
“The Lunchbox,” Ritesh Batra, Arun Rangachari, Anurag Kashyap, Guneet Monga
“Trash,” Stephen Daldry, Tim Bevan, Eric Fellner, Kris Thykier
“Two Days, One Night,” Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Denis Freyd
NAJBOLJI DOKUMENTARAC
“20 Feet From Stardom,” Morgan Neville, Caitrin Rogers, Gil Friesen
“20,000 Days on Earth,” Iain Forsyth, Jane Pollard
“Citizenfour,” Laura Poitras
“Finding Vivian Maier,” John Maloof, Charlie Siskel
“Virunga,” Orlando Von Einsiedel, Joanna Natasegara
NAJBOLJI ANIMIRANI FILM
“Big Hero 6,” Don Hall, Chris Williams
“The Boxtrolls,” Anthony Stacchi, Graham Annable
“The Lego Movie,” Phil Lord, Christopher Miller
NAJBOLJI REDITELJ
“Birdman,” Alejandro G. Inarritu
“Boyhood,” Richard Linklater
“The Grand Budapest Hotel,” Wes Anderson
“The Theory of Everything,” James Marsh
“Whiplash,” Damien Chazelle
NAJBOLJI ORIGINALAN SCENARIO
“Birdman,” Alejandro G. Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris Jr, Armando Bo
“Boyhood,” Richard Linklater
“The Grand Budapest Hotel,” Wes Anderson
“Nightcrawler,” Dan Gilroy
“Whiplash,” Damien Chazelle
NAJBOLJI PRILAGOĐEN SCENARIO
“American Sniper,” Jason Hall
“Gone Girl,” Gillian Flynn
“The Imitation Game,” Graham Moore
“Paddington,” Paul King
“The Theory of Everything,” Anthony Mccarten
NAJBOLJA GLAVNA MUŠKA ULOGA
Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game”
Eddie Redmayne, “The Theory of Everything”
Jake Gyllenhaal, “Nightcrawler”
Michael Keaton, “Birdman”
Ralph Fiennes, “The Grand Budapest Hotel”
NAJBOLJA GLAVNA ŽENSKA ULOGA
Amy Adams, “Big Eyes”
Felicity Jones, “The Theory of Everything”
Julianne Moore, “Still Alice”
Reese Witherspoon, “Wild”
Rosamund Pike, “Gone Girl”
NAJBOLJA SPOREDNA MUŠKA ULOGA
Edward Norton, “Birdman”
Ethan Hawke, “Boyhood”
J.K. Simmons, “Whiplash”
Mark Ruffalo, “Foxcatcher”
Steve Carell, “Foxcatcher”
NAJBOLJA SPOREDNA ŽENSKA ULOGA
Emma Stone, “Birdman”
Imelda Staunton, “Pride”
Keira Knightley, “The Imitation Game”
Patricia Arquette, “Boyhood”
Rene Russo, “Nightcrawler”
NAJBOLJA ORIGINALNA MUZIKA
“Birdman,” Antonio Sanchez
“The Grand Budapest Hotel,” Alexandre Desplat
“Interstellar,” Hans Zimmer
“The Theory of Everything,” Johann Johannsson
“Under the Skin,” Mica Levi
NAJBOLJA KINEMATOGRAFIJA
“Birdman,” Emmanuel Lubezki
“The Grand Budapest Hotel,” Robert Yeoman
“Ida,” Lukasz Zal, Ryzsard Lenczewski
“Interstellar,” Hoyte Van Hoytema
“Mr. Turner,” Dick Pope
NAJBOLJA MONTAŽA (zbog izjednačenih glasova, u ovoj kategoriji ima 6 nominacija)
“Birdman,” Douglas Crise, Stephen Mirrione
“The Grand Budapest Hotel,” Barney Pilling
“The Imitation Game,” William Goldenberg
“Nightcrawler,” John Gilroy
“The Theory of Everything,” Jinx Godfrey
“Whiplash,” Tom Cross
NAJBOLJI PRODUCTION DESIGN
“Big Eyes,” Rick Heinrichs, Shane Vieau
“The Grand Budapest Hotel,” Adam Stockhausen, Anna Pinnock
“The Imitation Game,” Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
“Interstellar,” Nathan Crowley, Gary Fettis
“Mr. Turner,” Suzie Davies, Charlotte Watts
NAJBOLJI DIZAJN KOSTIMA
“The Grand Budapest Hotel,” Milena Canonero
“The Imitation Game,” Sammy Sheldon Differ
“Into the Woods,” Colleen Atwood
“Mr. Turner,” Jacqueline Durran
“The Theory of Everything,” Steven Noble
NAJBOLJA ŠMINKA I FRIZURA
“The Grand Budapest Hotel,” Frances Hannon
“Guardians of the Galaxy,” Elizabeth Yianni-Georgiou, David White
“Into the Woods,” Peter Swords King, J. Roy Helland
“Mr. Turner,” Christine Blundell, Lesa Warrener
“The Theory of Everything,” Jan Sewell
NAJBOLJI ZVUK
“American Sniper,” Walt Martin, John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman
“Birdman,” Thomas Varga, Martin Hernandez, Aaron Glascock, Jon Taylor, Frank A. Montaño
“The Grand Budapest Hotel,” Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio, Pawel Wdowczak
“The Imitation Game,” John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Martin Jensen
“Whiplash,” Thomas Curley, Ben Wilkins, Craig Mann
NAJBOLJI VIZUALNI EFEKTI
“Dawn of the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Erik Winquist, Daniel Barrett
“Guardians of the Galaxy,” Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner, Nicolas Aithadi
“The Hobbit: The Battle of the Five Armies,” Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
“Interstellar,” Paul Franklin, Scott Fisher, Andrew Lockley
“X-Men: Days of Future Past,” Richard Stammers, Anders Langlands, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer
NAJBOLJI BRITANSKI KRATKOMETRAŽNI ANIMIRANI FILM
“The Bigger Picture,” Chris Hees, Daisy Jacobs, Jennifer Majka
“Monkey Love Experiments,” Ainslie Henderson, Cam Fraser, Will Anderson
“My Dad,” Marcus Armitage
NAJBOLJI BRITANSKI KRATKI FILM
“Boogaloo and Graham,” Brian J. Falconer, Michael Lennox, Ronan Blaney
“Emotional Fusebox,” Michael Berliner, Rachel Tunnard
“The Karman Line,” Campbell Beaton, Dawn King, Tiernan Hanby, Oscar Sharp
“Slap,” Islay Bell-Webb, Michelangelo Fano, Nick Rowland
“Three Brothers,” Aleem Khan, Matthieu De Braconier, Stephanie Paeplow
EE-JEVA NAGRADA ZA ZVIJEZDU U USPONU (bira publika preko web stranice BAFTA-e)
Gugu Mbatha-Raw
Jack O’Connell
Margot Robbie
Miles Teller
Shailene Woodley
Website: | fak.hr |