Statistički podaci o filmovima koji su u proteklih pola veka dobili nagradu Oscar za najbolji film pokazuju da je najizgledniji kandidat za ovogodišnju najvažniju nagradu američke Akademije filmskih umetnosti i nauka film "Američka prevara" Davida O. Russella, piše britanski BBC.
Kako bi to izračunali, novinari BBC-ja pročešljali su sve statistike zadnjih 50 godina u potrazi za odgovorima na pitanja kao što su: "Koliko je idealno trajanje najizglednijeg kandidata?", "Kada je najbolje vreme za njegovo lansiranje u bioskopsku distribuciju?", i "Ima li pobednički naslov bolju prođu kod kritike ili kod publike?".
Prikupljene podatke upoređivali su sa svakim od ovogodišnjih kandidata za tu nagradu, na koje su potom primenili dobijenu idealnu pobedničku formulu.
Podaci pokazuju da su u proteklih 50 godina i nominirani i dobitnici nagrade Oscar za najbolji film u proseku trajali duže od ostalih filmova. Savršena dužina pobedničkog naslova prema tim podacima bi trebala biti 141 minut.
Nadalje, iako nikada niti jedan dobitnički naslov nije lansiran u bioskopsku distribuciju u januaru, statistike pokazuju da to uopšte nije presudno. Ipak, svi su ovogodišnji kandidati u distribuciju krenuli u poslednja tri meseca 2013., kako bi utisci sudijskog panela bili što svežiji u januaru, kada se objavljuju nominacije.
Prema statistikama, samo su četiri filma u istoriji dobila svih šest najvažnijih nagrada filmskog sveta – Udruženja američkih reditelja, Udruženja američkih producenata, Ceha filmskih glumaca, Nagradu američkih kritičara, Zlatni globus i BAFTU. Takođe, samo su dva filma u istoriji dobila Oscara za najbolji film, a da pritom nisu osvojila niti jednu od ostalih filmskih nagrada, dok je Zlatna palma najslabiji pokazatelj - nijedan film dosad nije dobio i nagradu Oscar i Zlatnu palmu.
Dosadašnji podaci takođe pokazuju da nagrada Oscar uopšteno podiže rejting nagrađenog filma kod kritike i publike, koja mu načelno daje više ocene, ali i da je publika sklonija niže ocenjivati one filmove koji nisu dobili nagradu, proširujući jaz između dobitničkih naslova i nominovanih filmova.
Podaci, nadalje, pokazuju da su u prošlosti Oscara za najbolji film dobila samo tri filma koja ujedno nisu imala i nominaciju za najbolju režiju. Najsnažniji indikator za tu nagradu takođe je i nominacija za najbolji scenario (94 posto), montažu (86 posto), najbolju glavnu mušku ulogu (66 posto), zvuk (66 posto) i tako dalje. Takođe, nominacija za Oscara za neku od muških uloga daleko je čvršći pokazatelj od onoga za neku od ženskih - 88 posto dobitnika imalo je najmanje jednu nominaciju za mušku ulogu u poređenju sa tek 52 posto s nominacijom za žensku.
Kad se sve uzme u obzir, pobednička formula pokazuje da je najizgledniji kandidat za ovogodišnjeg Oscara za najbolji film priča o slavnom prevarantu Irvingu Rosenfeldu i njegovoj partnerici Sydney Prosser "Američka prevara", reditelja Davida O. Russella, s trajanjem od oko 140 minuta, najmanje osam nominacija (ima ih ukupno deset), i nominacijama za režiju, montažu i scenario.
Website: | klix.ba |