•        Evo prilike da i Vi postanete deo Prologa.
  •        Ukoliko želite da postavite prikaz svog omiljenog, ili neomiljenog, filma, glumca ili reditelja, vest koja vam je jako značajna, ili bilo šta što se tiče sveta kinematografije, možete nam poslati vaša viđenja na adresu info@joombooz.com
  •        Da bi bio objavljen, prikaz ne sme u sebi sadržati nikakve vulgarnosti, da ne bude kraći od 10 rečenica, reči poput "brate", "sestro", "fenomenalno", "super" (osim ako nije deo naslova) i njima slične neće se uzeti u obzir, kao ni atak na manjinske grupe.
facebook twitter rss youtube

Bojan Stupica (1910 - 1970)

Bojan Stupica (1. avgust 1910. Ljubljana - 22. maj 1970. Beograd) je bio reditelj, arhitekta, dramaturg, profesor, pedagog, graditelj pozorišta.

Već sa 19. godina kao uspešan student arhitekture u Ljubljani, putovao je po Evropi upoznajući pozorišta. Prva predstava za koju je uradio prevod, dramaturšku obradu, realizovao scenografiju, uradio kostim, i najzad režirao je „Vojna in Mir“. U predstavi su igrali Sava Severova, njegova supruga skoro dvadeset godina, Milan Skrebinšek i sam Stupica.

U periodu 1934-1940 na potezu Maribor, Ljubljana i Beograd režirao je 28 predstava od kojih je jednu, u Beogradu, („Molijer“, Mihajla Bulgakova), zabranila cenzura.

Za vreme rata biva hapšen, proganjan i na kraju interniran u fašistički logor Gonars blizu Udina – (1942). Posle godinu dana biva pušten iz logora ali nije mogao da hoda.

Gopine 1945. vraća se u pozorište – na štakama. Postavljen je za pomoćnika upravnika Drame Narodnog gledališča u Ljubljani. Za nepune dve godine, bez obzira na svoje zdravstveno stanje, ostvaruje deset premijera sa sopstvenim scenografijama.

Na studijskom putovanju 1946. u Moskvu i Lenjingrad upoznaje rad sovjetskih pozorišta što za posledicu ima da 11. novembra 1946. Komitetu za umetnost i kulturu u Beogradu preda elaborat za osnivanje centralnog jugoslovenskog teatra – to je današnje Jugoslovensko dramsko pozorište (JDP).

Kao umetnički rukovodilac ostao je na ovom poslu punih osam godina. (1947 do 1955). Istovremeno je bio i reditelj, umetnički rukovodilac i arhitekta. Paralelno režira desetak predstava od kojih se neke smatraju najvećim dostignućima tog doba. „Dundo Maroje“ je obišao Pariz, Beč, Budimpeštu, Varšavu, Moskvu, Lenjingrad, Kijev, Veneciju... Ovi njegovi uspesi izazivaju zavist; protiv njega se pravi zavera i traži se „preispitivanje“ njegovih „ideoloških skretanja“. Naljućen, podnosi ostavku i sa suprugom Mirom Stupicom prelazi u Zagreb, gde ga angažuje Hrvatsko narodno kazalište (HNK). Za dve i po godine rekonstruiše HNK u umetničkom i reperoarskom smislu.

Potom se ponovo vraća u Beograd, u JDP, ali ponovo nastaju sukobi, te prelazi u Narodno pozorište u Beogradu, gde je radio kao reditelj i umetnički rukovodilac.

Stupica je projektovao i Atelje 212 u Beogradu.

Gostuje u Splitu (1967), Ljubljani a na dužnost upravnika JDP-a dolazi 1968. I pored narušenog zdravlja ponovo režira i ponovo gradi i završava (1969) ovog puta teatar koji će po njegovoj smrti (1970) dobiti ime „Bojan Stupica“.

Predavao je na Akademiji za igralsko umetnost 1945-1947 kao profesor glume i režije. Na pozorišnoj akademiji 1948-1949 predaje klasi režije i klasi glume, kao jedan od prvih profesora. Profesor je na Akademiji za kazališnu umetnost u Zagrebu (1955-1957) ponovo u klasi režije i klasi glume. „Bojanove bebe“ je grupa glumaca, među kojima i Milan Gutović, koje je doveo, 1967, u JDP.

Nagrada Bojan Stupica se dodeljuje za najbolju režiju pozorišne predstave čija je premijera bila u bliskoj prošlosti. Dodeljuje je Savez dramskih umetnika Srbije.

Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije
Podeli:



Preporucujemo

Holivudske legende koje gledamo na Pickbox NOW u septembru
Saw X (2023) - uskoro
Repertoar Cineplexx Niš bioskopa od 21. septembra do 27....
Porodični dan uz omiljene junake filma "Patrolne šape:...
Pred rasprodatom salom mts Dvorane održana beogradska...
Izložba Nadežda Petrović u Parizu u Kulturnom centru...
Proglašenjem najboljih filmova festivala i koncertima...
Porodični vikend 30. septembra i 1. oktobra
Repertoar Cineplexx Niš bioskopa od 28. septembra do 4....
Specijalna projekcija filma "Što se bore misli moje" u...
Les enfants des autres (2022) - uskoro
Program umetničkog filma Artist’s Film od septembra u...
„Osam očiju“ Ostina Dženingsa sniman u Srbiji...
Repertoar bioskopa Vilin Grad od 28. septembra do 4. oktobra
17. Festival srpskog filma fantastike od 29. septembra do...
Talk to Me (2022) (2022)
Film „Lost country” Vladimira Perišića otvara 29. FAF
Festival savremene muzike, 32. Medjunarodna tribina...
Smrt djevojčice sa žigicama (2023) - uskoro
Repertoar bioskopa Cine Grand Delta Planet od 28. septembra...
Specijalna projekcija filma "Heroji Halijarda" 13. oktobra
Specijalna projekcija filma "Što se bore misli moje"
Deseti Zombie Walk sledeće subote u Beogradu
12. GoetheFEST u Beogradu, Novom Sadu i Nišu
Objavljen spot za pesmu „Žeravica“ iz filma „Što se...
Kultni reditelj Ričard Stenli gost 17. Festivala srpskog...
Ukrštene strip rezidencije Srbija - Francuska - Izložba...