•        Evo prilike da i Vi postanete deo Prologa.
  •        Ukoliko želite da postavite prikaz svog omiljenog, ili neomiljenog, filma, glumca ili reditelja, vest koja vam je jako značajna, ili bilo šta što se tiče sveta kinematografije, možete nam poslati vaša viđenja na adresu info@joombooz.com
  •        Da bi bio objavljen, prikaz ne sme u sebi sadržati nikakve vulgarnosti, da ne bude kraći od 10 rečenica, reči poput "brate", "sestro", "fenomenalno", "super" (osim ako nije deo naslova) i njima slične neće se uzeti u obzir, kao ni atak na manjinske grupe.
facebook twitter rss youtube

Hitler: The Rise of Evil (2003)

Adolf Hitler (1889. - 1945.) rodjen u Braunau, kod Linca, Austrougarska. Vodja trećeg rajha, firer, Hitler, austrijski nemac, rodjen u porodici sa dosta dece, otac carinik, strog, tukao je decu, majka Klara ih štiti, Hitler se jako vezao za majku, čak je i pred kraj života držao njenu sliku. Bio je osrednji djak, nije se izdvajao, pevao je u crkvenom horu, voleo da se opija na liturgijama, odlučio je da napusti školu i odseli se. Odselio se u Beč, veliki kulturni, crkveni, školski centar.

Takav grad privlačio je Hitlera, u mladosti on mašta da izgradi umetničku karijeru, slikar ili arhitekta, radio je panoramske slike, zbog toga je i došao u Beč. Deo radova uspeva da proda turistima, ali nije uspeo da udje na likovnu akademiju, dva puta je odbijen, to je prvo veliko razočarenje u njegovom životu. Pošto je došao u Beč mora teško da radi, kako bi nešto zaradio i preživeo, a živeo je oskudno. U Beču je prvi put video jevreje, nisu mu se dopali, gledao ih je kao uljeze u evropskoj, hrišćanskoj metropoli. Polako pripada antisemitizmu, mrzi jevreje, takodje misli da oni svojim kapitalom žele da osvoje svet.

Seli se u Nemačku, u Minhen, nadajući se da će ovde nešto promeniti, ali nije, nije sebe, ali tada je javljeno za sarajevski atentat. Hitler ne sumnja u pobedu nemačke, i dobrovoljno se prijavljuje u rat, kako bi dao lični pečat pobedi. Prvi svetski rat je proveo na zapadnom frontu, nikada nije bio na balkanskom frontu, to je mit, ali o Srbima stvara respekt zbog onog što je čuo. Hitler se pokazao hrabar u ratu i dva puta je odlikovan gvozdenim krstom zbog hrabrosti, nekada je i sam zarobio više francuza, teško ranjen, privremeno je izgubio i očni vid. Jedan vodja je za Hitlera napisao da nema komandne sposobnosti, ali... prevario se. Rat je završen teškim porazom Nemačke. Hitlera je boleo ovaj poraz i nepravda na Versajskom ugovoru, te nepravde bolele su i ostale Nemce. U Nemačkoj posle rata nastupa velika kriza.

Posle kraja rata Hitler ostaje u vojsci, ali u civilu, bio je plaćeni agitator, propagant, plaćen da drži govore pred vojnicima, kako bi podigao moral. Ovde se osetio uspešnim, primetio je da ga ljudi sa pažnjom slušaju, spoznao je svoj najveći kvalitet. Držao je govore i u pivnicama, za prost svet. Pomišlja da se umeša u politiku, zbog ove spoznaje i frustracija.

1919. ulazi u politiku i stvara sa istomišljenicima „nacionalsocijalističku nemačku radničku partiju“ (NSDAP), partija je poznatija kao nacistička. Partijska zastava bila je crvena, sa belim krugom i kukastim krstom u sredini. Vrlo brzo, posle mesec dva, on postaje firer, vodja stranke. U početku ovo je mala partija, na desetine takvih je bilo, ali malo po malo se širi, skuplja simpatizere. Hitler se uči, glavni adut bio je blistav govornički glas, ogromna energija u malom čoveku, puno emocija, nemačka omladina bila je najmanje otporna na Hitlerove reči. Prva formacija partijske vojske, paravojska, SA – jurišni odredi, prvo mala, omladinska armija, kasnije do pola miliona, a nemačka vojska imala je svega 100.000, brojna nadmoć. Hitler je nudio avanture, logorovanja, vojnu obuku. Imali su smedje uniforme. Druga formacija (SS) imala je crne uniforme, a SA mogu da mu služe za obračun sa političkim protivnicima, komunistima i jevrejima. Javno je govorio kako su jevreji krivi za gubitak rata. Druga svrha SA je reklamiranje partije, marširali su ulicama sa zastavam. Besprekoran hod, urednost, pevaju nacionalističke pesme. On pokazuje mladu generaciju koja će uzdići osramoćenu Nemačku do one stare, velike Nemačke!

1923. dešava se odredjeni napredak, ohrabren Musolinijevim uspehom, pokušava sledeće godine da uradi isto, ali ne u celoj nemačkoj, već u jednoj državi, u Bavarskoj. Minhenski puč, veliki skup nacističke vojske odlazi ka zgradi bavarske vlade, oni odlučuju da se suprotstave, vojska i policija razbijaju demonstrante, 16 ubijenih, a Hitler na robiji. Proveo je u zatvoru samo 13 meseci, prevremeno pušten, a robiju je iskoristio da napiše svoju najbitniju knjigu, „Moja borba“, to je biblija nacista. Glavna ideja knjige je da Nemci predstavljaju superijornu rasu, i kao takvi imaju puno prirodno pravo da vladaju svetom. Posle robije nastupa zatišje u njegovim aktivnostima.

1929. velika ekonomska kriza, najgore je pogodila nemačku, ostavila je najrazornije posledice, svaki treći nemac bez posla, glad na svakom koraku. Za vreme krize, Hitler ponovo pokreće svoju stranku, jedna od posledica ove krize jeste uspon Hitlera na vlast. U kriznim godinama širi se velika nacistica propaganda, po svim gradovima. Prvi se dosetio da iz aviona ispusta letke,i na taj način reklamira svoju stranku. Širi propagandu, firer nad nemačkom, glavna poruka da jedino on može da oporavi nemačku. Ova poruka je stizala do Nemaca, sve veći broj pristalica, to se vidi iz izbora. Za vreme krize češće su se održavali izbori, na svakim novim, Hitler je dobijao sve više pristalica, sve više glasova je dobijao.

Vrhunac su bili izbori za skupštinu, Rajstag, novembar 1932. , nacisti postaju vodeća stranka, ali nisu imali dovoljno glasova, nisu uspeli da samostalno obrazuju vladu. 31. Januara 1933. Hitler je izabran za kancelara, predsednika vlade. Obrazovao je koaliciju, sa više manjih partija koje su bile spremne da ga podrže, naravno uz neku svoju korist. Hitler neće da zavisi ni od koga, želi čvrstu, diktatorsku vlast.

Zadovoljan je što je na vlasti, ali nezadovoljan što je ograničen, uvek može neka stranka da izadje iz koalicije i on bi pao. Došao je na vlast legalno, ali će do diktature doći nasiljem. Krajem februara bila je paljevina rajhstaga, neko je zapalio skupštinu, veliki plamen, to je bila najviša institucija, uhvaćen je jedan holandski komunista, ovo je Hitler iskoristio da prema komunistima preduzme drakonske, oštre mere, koje na kraju dovode do zabrane komunističke stranke. Ovaj čovek bio je izbezumljen, moguće da je Hitler podmetnuo, ali ne možemo tvrditi.

Iste noći Hitler uvodi vanredno stanje, i svoju ograničenu vlast vodi ka neograničenoj. Ne poštuje skupštinu, tako da mu je svejedno sto je spaljena. Vlast preuzima na sebe i za jedno godinu dana uspostavlja svoju vlast. Nacisti potpuno vladaju Nemačkom, a Hitler njima. Ova diktatura je i partijska i lična. Zabranjene su sve partije sem njegove, nema parlamentarne demokratije, ograničena sloboda, ograničena sloboda štampe, sve se kontroliše.

Nemci se pokoravaju diktaturi, verovatno zato što Hitler obećava da će izvući Nemačku iz krize, i vratiti joj ugled. Vrlo brzo Hitler je uspeo da izvuče zemlju iz krize, i zato su Nemci bili spremni da prihvate diktaturu, tad su ga stvarno prihvatili kao firera. Organizovao je velike javne radove, ogromni putevi, tajno, a zatim i javno naoružavanje (vojna industrija), proizvodi se najmodernije oružje. Uvodi vojnu obavezu, više milionska vojska će se stvoriti. Voleo je čak i javno da prikazuje svoju jaku armiju, iako je kršio versajski mir.

Film je analiza fenomena zla prikrivenog i ukorenjenog u čoveku kao pojedincu i samom društvu, kao i njegove reperkusije na iste, analiza manipulacije ljudima, njihovim težnjama i osećanjima kao i beskrupulozne i imanentne ničeovske ljudske težnje ka moći i destrukciji. Sve ono što predstavlja i trunku ljudskosti i životnosti biva nemilosrdno uništeno. Tamne strane ljudske prirode uvek nadjačaju iako same unapred bivaju osudjene na propast.

NNT
Žanr:biografski, istoriski, drama
Godina:2003
Reziser:Christian Duguay
Producent:John Ryan, Ed Gernon, Peter Sussman
Scenario:John Pielmeier, G. Ross Parker
Uloge:Robert Carlyle, Stockard Channing, Jena Malone
Studio:Alliance Atlantis
Jezik:Engleski
Trajanje:179 minuta
Podeli:



Preporucujemo

Repertoar bioskopa Cine Grand Delta Planet od 28. marta do...
Repertoar bioskopa Vilin Grad od 28. marta do 3. aprila
Repetoari Cineplexx bioskopa u Beogradu za period od 28....
Evropska premijera filma „YU Grupa – Trenutak sna“...
Repetoari Cineplexx Niš bioskopa za period od 28. marta do...
Novi filmovi za kraj marta i pocetak aprila u CineStar...