•        Evo prilike da i Vi postanete deo Prologa.
  •        Ukoliko želite da postavite prikaz svog omiljenog, ili neomiljenog, filma, glumca ili reditelja, vest koja vam je jako značajna, ili bilo šta što se tiče sveta kinematografije, možete nam poslati vaša viđenja na adresu info@joombooz.com
  •        Da bi bio objavljen, prikaz ne sme u sebi sadržati nikakve vulgarnosti, da ne bude kraći od 10 rečenica, reči poput "brate", "sestro", "fenomenalno", "super" (osim ako nije deo naslova) i njima slične neće se uzeti u obzir, kao ni atak na manjinske grupe.
facebook twitter rss youtube

Nagrade 26. Sarajevo Film Festivala

OFICIJELNE NAGRADE
TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM
Predsjednik žirija:
Michel Hazanavicius (reditelj, scenarist, Francuska)
Članovi žirija:
Carlo Chatrian (umjetnički direktor Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu, Njemačka)
Jadranka Đokić (glumica, Hrvatska)
Srdan Golubović (redatelj, Srbija)
Andrea Stavenhagen (rukovoditeljica Industry odjela i edukacije Morelia Film Festivala, Meksiko)
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
Njemačka, Belgija, Kosovo
Režija: Visar Morina
Producenti: Janine Jackowski, Jonas Dornbach, Maren Ade
Novčanu nagradu, u iznosu od 16.000 €, sufinansira Turistička zajednica Kantona Sarajevo
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA
Azerbejdžan, Francuska
Novčanu nagradu, u iznosu od 10.000 €, obezbjeđuje Agnes B.
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Marija Škaričić, MARE
Švicarska, Hrvatska
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Vangelis Mourikis, KOPAČ / DIGGER
Grčka, Francuska
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €
TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM
Žiri:
Lejla Dedić (producentica, Programski odjel, Al Jazeera Balkans, BiH)
Goran Dević (reditelj, Hrvatska)
Tue Steen Müller (konsultant i kritičar za dokumentarne filmove)
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
Švedska, Srbija, Njemačka, Francuska, Belgija, Katar
Režija: Mladen Kovačević
Novčanu nagradu, u iznosu od 3.000 €, obezbjeđuje Vlada Švicarske
SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
Rumunija
Režija: Andrei Dăscălescu
Novčana nagrada u iznosu od 2.500 €
NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
Rumunija, Njemačka, Finska
Režija: Radu Ciorniciuc
Nagrada za ljudska prava dodjeljuje se za najbolji film iz Takmičarskog programa – dokumentarni film koji obrađuje tematiku ljudskih prava. Nagradu u iznosu od 3.000 € obezbjeđuje Kraljevina Nizozemske.
TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM
Žiri:
Stefan Đorđević (reditelj, Srbija)
Thanasis Neofotistos (reditelj, Grčka)
Ines Tanović (rediteljica, scenaristica, producentica, BiH)
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI KRATKI FILM – kvalifikacioni film za nominaciju za nagradu Oscar®
Hrvatska
Režija: Tin Žanić
Novčanu nagradu, u iznosu od 2.500 €, obezbjeđuje Podravka
SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
Grčka
Režija: Anastasia Kratidi
TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM
Žiri:
Anđelija Andrić (koordinatorica za međunarodne odnose u Filmskom centru Srbije, Srbija)
Georges Goldenstern (generalni direktor, Cinéfondation, Francuska)
Lana Matić (producentica, Hrvatska)
SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM
Turska, Japan
Režija: Zeynep Dilan Süren
Novčanu nagradu, u iznosu od 1.000 €, obezbjeđuje Vijeće za regionalnu saradnju.
POČASNO SRCE SARAJEVA
Michel Franco, reditelj
Mads Mikkelsen, glumac
NAGRADA AUDENTIA 2020.
Žiri:
Aida Begić, rediteljica (BiH)
Marco Müller, umjetnički direktor Međunarodnog filmskog festivala „Pingyao Crouching Tiger Hidden Dragon“ (Italija/Kina)
Iris Zappe-Heller, zamjenica direktora i voditeljica Odjela za rodnu jednakost i raznolikost Austrijskog filmskog instituta (Austrija)
Režija: Natalija Yefimkina
Nagrada se dodjeljuje redateljici dugometražnog filma iz jednog od programa ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala, kao podrška za njezin sljedeći film.
Novčanu nagradu, u iznosu od 30.000 €, obezbjeđuje EURIMAGES
CINELINK NAGRADE
NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA 2020.
Žiri:
Sehad Čekić, Filmski centar Crne Gore
Georges Goldenstern, Cinefondation
Behrooz Hashemian, Silkroad Production
Elena Kotová, Eurimages
Annamaria Lodato, ARTE France Cinema
Gordan Matić, Filmski centar Srbije
EURIMAGES CO-PRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
THE OTTER
Režija: Srđan Vuletić
Nagrada u iznosu 20.000 €.
NAGRADA FILMSKOG CENTRA CRNE GORE
SPITE
Režija: Andrijana Stojković
Nagrada u iznosu 10.000 €.
NAGRADA FILMSKOG CENTRA SRBIJE
SUPPORTING ROLE
Režija: Ana Urushadze
Nagrada u iznosu 10.000 €.
ARTEKINO INTERNATIONAL NAGRADA
SUDDENLY
Režija: Melisa Önel
Nagrada u iznosu od 6.000 €.
EAVE + NAGRADA
Vasilis Chrysanthopoulos
THE GOSPEL ACCORDING TO KIMON
WORK IN PROGRESS NAGRADE
Žiri:
Elise Jalladeau, Thessaloniki International Film Festival
Petra Kader-Göbel, The Post Republic
Vanja Kaludjerčić, International Film Festival Rotterdam
Tobias Pausinger, The Match Factory
Esra Demirkiran, Turska nacionalna radio-televizija
NAGRADA TURSKE NACIONALNE RADIO-TELEVIZIJE
ULBOLSYN
Režija: Adilkhan Yerzhanov
Nagrada u iznosu od 25.000 €.
POST REPUBLIC NAGRADA
VERA DREAMS OF THE SEA
Režija: Kaltrina Krasniqi
Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 50.000 €.
CINELINK IRIDIUM NAGRADA
MOON 66 QUESTIONS
Režija: Jacqueline Lentzou
Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20.000 €.
CINELINK DRAMA NAGRADE
Žiri:
Cia Edström, TV Drama Vision - Göteborg Film Festival
Nebojša Taraba, Drugi Plan
Miroslav Terzić, reditelj
NAGRADA HRVATSKOG AUDIOVIZUALNOG CENTRA
BLACK DELTA
Kreatori: Dragos Bucur i Sofia Bucur
Stimulacija u razvoju projekta u vrijednosti od 15.000 €.
TV DRAMA VISION PITCH NAGRADA
ABYSS
Kreator: Marjan Alčevski
Projekat će biti prezentiran na TV DRAMA VISION u Göteborgu.
PARTNERSKE NAGRADE 26. SARAJEVO FILM FESTIVALA
CINEUROPA NAGRADA
Žiri:
Marta Bałaga, filmska kritičarka, Poljska / Finska
Boban Jevtić, kreativni direktor, Firefly, Srbija
Režija: Visar Morina
Nagradu dodjeljuje Cineuropa portal posvećen europskoj kinematografiji i njenim stvaraocima i to filmu koji, osim što nesporno posjeduje umjetničke kvalitete, također promovira ideje europskog dijaloga i integracije. Vrijednost nagrade iznosi 5.000 €.
CICAE NAGRADA
Žiri:
Éva Demeter, koordinatorica za međunarodne odnose, kino TISZApART Mozi, Mađarska
Piotr Szczyszyk, programer i stručnjak za filmsku edukaciju, PAŁACOWE CINEMA, ZAMEK CULTURE CENTRE, Poljska
Anika Danielle Wagner, programerka i kreativna direktorica kina Traumstern, Njemačka
Režija: Andrea Štaka
Međunarodna konfederacija umjetničkih kina (CICAE) nagrađuje film u selekciji Takmičarskog programa - igrani film. Nagrađeni film će dobiti posebnu podršku CICAE kada je u pitanju pomoć kod distribucije, prikazivanja filma i dopiranja do publike, putem mreže od 3.000 kina.
SARAJEVSKI KRATKOMETRAŽNI KANDIDAT ZA EVROPSKU FILMSKU NAGRADU
Žiri:
Aleta Rajič, animatorica, BiH
Amila Ramović, kustosica, BiH
Andrei Tănăsescu, selektor, Rumunija
Režija: Lasse Linder
Filmovi iz ove sekcije takmiče se, zajedno s filmovima iz programa Takmičarski program – kratki film, za kandidaturu za nagradu Evropske filmske akademije (EFA), kao i za razmatranje za nominaciju za nagradu Oscar® Američke akademije filmskih umjetnosti i znanosti.
NAGRADE STUDENTSKOG PROGRAMA BH. FILM
Žiri:
Sabrina Begović Ćorić, rediteljica, BiH
Strajo Krsmanović, filmski teoretičar, BiH
Mirza Skenderagić, scenarista i filmski kritičar, BiH
NAJBOLJI FILM
Režija: Alen Šimić
SPECIJALNA NAGRADA ŽIRIJA
Režija: Stefan Tomić
SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
Režija: Igor Đurić
TALENTS SARAJEVO PACK & PITCH 2020.
Žiri:
Kathi Bildhauer, koordinatorica Berlinale Talents
Asja Krsmanović, selektorica Sarajevo Film Festivala
Yoel Meranda, producent, Kamara
Ivana Pekušić, producentica, Studio Chelia
CINELINK NAGRADA
ANNA GYIMESI
AFFRICATA
STUDIO CHELIA NAGRADA
CLARA KLEININGER
NO ELEPHANT IN THE ROOM
DOCU TALENTS FROM pr_pr_THE EAST U SARADNJI SA JI.HLAVA INTERNATIONAL DOCUMENTARY FILM FESTIVALOM
Žiri:
Natalia Arshavskaya, akvizicije, Current Time TV
Martichka Bozhilova, producent, Agitprop
Wood Lin, direktor programa, TAIWAN International Documentary Festival
Jarmila Outratová, rukovoditeljica industry odjela, Ji.hlava IDFF
Tiffany Pritchard, novinarka, Filmmaker Magazine
DOCU TALENTS AWARD
ELEVATION
Režija: Max Rudenko
Nagradu u vrijednosti od 5000 USD obezbjeđuje Current TV
DOCU ROUGH CUT BOUTIQUE NAGRADE 2020.
Žiri:
Laurien Ten Houten, IDFA
Hanka Kastelicová, HBO Europe
Catherine Le Clef, CAT&Docs
Cristian Nicolescu, Digital Cube
Brigid O'Shea, Dok Leipzig
AVANPOST MEDIA NAGRADA
MUSEUM OF REVOLUTION
Režija: Srđan Keča
Nagrada u postprodukcijskim uslugama u vrijednosti od 20 000 €
CAT&DOCS NAGRADA
COLORS OF TOBI
Režija: Alexa Bakony
Nagrada u vrijednosti od 2000 €
HBO EUROPE NAGRADA
COLORS OF TOBI
Režija: Alexa Bakony
Nagrada u vrijednosti od 2000 €
IDFA PROJECT NAGRADA I DOK PREVIEW NAGRADA
CHAMPIONS
Režija: Ketevani Kapanadze
Nagrada je učešće i prezentacija na IDFA 2020. i festivalu Dok Leipzig, u DOK Preview selekciji.
Podeli:



Preporucujemo

Summer White (Blanco de Verano) (2020) (2020)