•        Evo prilike da i Vi postanete deo Prologa.
  •        Ukoliko želite da postavite prikaz svog omiljenog, ili neomiljenog, filma, glumca ili reditelja, vest koja vam je jako značajna, ili bilo šta što se tiče sveta kinematografije, možete nam poslati vaša viđenja na adresu info@joombooz.com
  •        Da bi bio objavljen, prikaz ne sme u sebi sadržati nikakve vulgarnosti, da ne bude kraći od 10 rečenica, reči poput "brate", "sestro", "fenomenalno", "super" (osim ako nije deo naslova) i njima slične neće se uzeti u obzir, kao ni atak na manjinske grupe.
facebook twitter rss youtube

Objavljen takmičarski program 30. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica

U okviru takmičarskog programa 30. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, koji se ove godine održava od 17. do 22. septembra u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, naći će se 14 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Publika festivala moći će da pogleda raznovrsne i maštovite predstave koje u Srbiju dolaze iz Kine, Južne Koreje, Portugala, Rumunije, Estonije, Češke, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Crne Gore, kao i predstave domaćih pozorišta iz Zrenjanina i Subotice.

U takmičarskom programu učestvovaće dve predstave iz Srbije. Predstavu “Pradevojčica” autorki Desanke Maksimović i Mine Petrić, u režiji Sonje Petrović, dovodi Narodno pozorište “Toša Jovanović” iz Zrenjanina. Ovo ostvarenje je podsetnik koliko smo se udaljili od sunca, meseca, zemlje, vode, vatre, biljki, životinja, od realnih dodira i susreta s prirodom. U izvođenju Dečjeg pozorišta Subotica stiže predstava “Iza brda, preko brega” (autor: Hernjak Žoka, režija: Ric Armin), o dečacima i njihovom odnosu prema ženama, zasnovana na mađarskoj nacionalnoj tradiciji i elementima mađarskih običaja koji su suština i srž kulture Mađara.

Iz zemalja u okruženju stiže šest ostvarenja: “Dedine priče” u produkciji Pozorišta Dečjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku režirala je Maja Lučić; iz Lutkarskog kazališta Mostar dolazi predstava “Zmaj i princeze” (autor: Kirjakos Argiropulos, režija: Kirjakos Argiropulos i Stanislav Stanev), iz banjalučkog Dječijeg pozorišta Republike Srpske predstava “Sedam gavranova” reditelja Jakuba Maksimova, a iz Nikšićkog pozorišta “Bajka o elektricitetu” autorke Milene Bogavac i reditelja Mila Vučinića. Lutkarsko pozorište Harlekin iz Mađarske izvešće predstavu “Paprika Janči i Đavolji jezik” autora i reditelja Olivera Silnera, a Pozorište “Baja Mare” iz Rumunije predstaviće se ostvarenjem “Petar i Vuk” po motivima dela Sergeja Prokofjeva (režija Julian Bulansea).

Ove godine na repertoaru biće i predstave dva azijska pozorišta - “Dečije pozorište Instituta za blagostanje Kine izvešće predstavu “Umetnost rata” (autor: Du Cun, režija: Žao Ji), dok iz Južne Koreje stiže pozorište Play Aree sa predstavom “Priča o ljubavi jednog drveta” reditelja Čoi Vona.

Pozorište “Pod srećnom zvezdom” iz Češke predstaviće se ostvarenjem “Stara priča” (autor: Šauoh Ibrahim, režija: Jevgenij Ibragimov), iz Estonije dolazi Pozorište “Leteća krava” s predstavom “Noćna pesma” (autor D.H. Džubran, režija: Jevgenij Imbragimov), iz Portugala pozorište “S.A. Marionetas - Teatro e Bonecos” s predstavom “I tako dalje” (autori i režija: Hose Hil, Sofia Vinagre, Nataša Pereira), a iz slovačkog pozorišta “Anima-Act” stiže predstava “Žena-foka” (autorka: Lucia Svobodova, režija: Lucia Svobodova, Katarina Aulitisova).

Žiri glavnog takmičarskog programa čine Jaroslav Antonjuk – poljski režiser, dramaturg i teatrolog, i ovogodišnje dobitnice nagrade “Mali princ”: Jelena Sitar - lutkar, pedagog i publicista i Amela Vučenović - glumica i rediteljka.

Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica jedan je od najznačajnijih festivala u regionu koji okuplja stvaraoce koji su svoj rad posvetili najmlađima. Sa fokusom na lutkarstvo, ali i sa prostorom za druge umetničke forme, festival kontinuirano doprinosi promociji i razvoju pozorišta za decu u Srbiji. Za svoj izuzetan doprinos razvoju scenske umetnosti za decu i kulture uopšte, Festival je 2005. godine nagrađen „Vukovom nagradom“, najvećim kulturnim priznanjem u Republici Srbiji, dok je 2009. godine Međunarodnom festivalu pozorišta za decu Subotica dodeljena nagrada „Pro urbe“ za značajan doprinos razvitku i ugledu grada Subotice podizanjem njegovih materijalnih i duhovnih vrednosti. Festival je dobitnik i specijalne Međunarodne nagrade za doprinos razvoju dramskog odgoja „Grozdanin kikot“ za 2009. koju dodeljuje Centar za dramski odgoj iz Mostara (BiH centar IDEA (Međunarodne asocijacije za dramu/pozorište i obrazovanje).

Realizaciju Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama AP Vojvodine i Grad Subotica.

Foto: promo

Podeli:



Preporucujemo

Spektakl koji se ne propušta: Niš će 12. oktobra biti...
KTJ izazov septembar: 275 trkača iz Srbije i regiona trči...