Od producenta Džerija Brukhajmera i reditelja Gora Verbinskog, filmskog tima koji stoji iza blokbaster franšize „Pirati sa Kariba“ stiže film „Usamljeni rendžer“, uzbudljiva avantura prepuna akcije i humora, u kojoj je dobro poznati maskirani heroj oživljen na potpuno nov način. Indijanski ratnik, Tonto (Džoni Dep) prepričava do sad nepoznate priče koje su transformisale Džona Rida (Armi Hamer), čoveka od zakona, u legendarnog borca za pravdu. Film će povesti publiku na uzbudljivu vožnju prepunu iznenađenja i duhovitih sukobljavanja u toku koje će ovi nesvakidašnji heroji morati da nauče da rade zajedno i da se bore protiv pohlepe i korupcije.
Osamdeset godina nakon što su prvi put zaokupili maštu publike, klasični likovi, Usamljeni rendžer i Tonto, i dalje su neizostavni deo američkog kulturnog nasleđa.
Džeri Brukhajmer, producent film kaže: ”Postoji nešto kod ovih likova, što privlači sve generacije,od kada su stvoreni. Odrastao sam u Detroitu, a televizijska serija i radio drame su bile deo moje mladosti, kao i kod miliona drugih. Ovi likovi nam se više decenija vraćaju kroz televizijske serije, radio, pozorište, crtane filmove, stripove, knjige, ilustrovane novele, video igice. Opčinjenost njima jednostavno ne jenjava.”
Usamljeni rendžer se prvi put pojavljuje na radiju WXYZ, u Detroitu, 30. januara 1933. godine. Vlasnik stanice je želeo vestern koji će se dopasti i deci. Lik koji je tada nastao bio je pristojan, iskren i autoritativan i deca su ga volela. Tonto je zaživeo u jedanaestoj epizodi, a njegovo ime bi moglo da znači “Divlji”.
Ukupno je emitovano 2956 radijskih epizoda, a poslednja 3. septembra 1954. godine. Za to vreme je snimana i veoma uspešta televizijska serija, sa Klejtonom Murom u ulozi Rendžera i Džaja Silverhilsa u ulozi Tonta. Ovaj međunarodni fenomen živeo je na mreži ABC od 1949. godine do 1957.
Pored mnogo postojećih ambicioznih projekata, put do ostvarenja nove verzije Usamljenog rendžera bio je dug i pun prepreka. Ipak, tim koji čine producent Džeri Brukhajmer i režiser Gor Verbinski nikada se ne predaje lako, posebno kada su rešeni da nešto urade.
Brukhajmer kaže: „Znali smo da je vreme za ponovno rađanje vesterna kroz Usamljenog rendžera, isto kao što smo znali da je vreme da se gusari vrate na ekrane sa Piratima sa Kariba, pre sada već deset godina. Postoji razlog zašto ljudi vole te žanrove i likove već decenijama i znali smo da će biti pun pogodak vratiti ih na novi, svež i uzbudljiv način.“
Verbinski je bio zainteresovan da režira „Usamljenog rendžera“, ali samo ukoliko mu bude dozvoljeno da klasičnu priču „okrene naopačke“. Verbinski ovim povodom kaže: „Ako ste fan originalne TV serije, film će vas iznenaditi. Svi znaju tu priču, ali, to nije priča koju ćemo mi da ispričamo. Mi ćemo to raditi iz Tontove perspektive, kao kada biste priču o Don Kihotu pripovedali iz ugla posmatranja Sanča. Ja bih rekao da je ovo priča o drugarstvu, jedna akciona avantura, sa mnogo ironije i humora, dovoljno da filmu da osobeni šmek.“
Džoni Dep se zainteresovao za ulogu Tonta još dok je Džeri Brukhajmer radio na prvobitnim planovima za film. Sam Dep je sa svojom prijateljma i saradnicima, šminkerom Džoelom Harlouom i fotografom Piterom Mauntinom, radio na stvaranju lika Tonta. Od samog početka je tražio način da stvori Tonta, tako da on sam, ali i Džeri Brukhajmer i studio Dizni budu zadovoljni. Rezultat je bio spektakularan i Brukhajmer je bio oduševljen, a naravno i Dizni. Džoni Dep je gledao seriju kao mali i bio je rešen da Tonto postane upečatljiv lik, jednako važan i uzbudljiv i da nikako ne sme da bude samo neka vrsta pomoćnika Rendžeru. Mora biti ratnik koji će u sebi nositi duh velikih poglavica američkih starosedelaca.
Kada je Dep postao Tonto, producenti su počeli potragu za savršenim Džonom Ridom, ili Usamljenim rendžerom. Armi Hamer je bio sve što su tražili – neverovatno talentovan, jednako zgodan kao Dep. Nakon zapaženih uloga u filmovima “Društvena mreža“ i „Džej Edgar“, i Brukhajmer i Verbinski su bili ubeđeni da su našli pravog čoveka.
Za njega Verbinski kaže: „Kada ga upoznate, shvatite da nije cinik i da je sve na njemu na pravom mestu. Pun je optimizma.“
Džoni Dep za Armija kaže da je sjajan momak, pre svega. Veoma pametan, bistar i super talentovan. „Rendžera doživljava kao iskrenog, pomalo naivnog belca i to nam je i trebalo. Mlad je, ali ima taj izgled klasične holivudske zvezde, ali i umeće da to prenese i na ekran. Potpuno se posvetio ulozi i odigrao je savršeno. Shvatio je kakav humor želimo.“
Talentovani scenografi, Džes Gonhor i Mark Mekreri su radili sa timom od šest art direktora, jedanaest dekoratera, dva ilustratora, scenskim radnicima, nekoliko storibord crtača, dva grafička dizajnera, dva modelara, raznim istraživačima i 274 člana tima za izgradnju setova.
Scenografi su pored „uobičajenih“ zadataka, kada su Verbinski i Brukhajmer u pitanju, imali i nekoliko velikih izazova, poput velikih setova na kojima se dešavaju neke od ključnih scena. Na primer, dvanaest konstrukcija u punoj veličini, za scene u izmišljenom gradu Kolbi. Sve su imale četiri zida, uključujući i železničku stanicu, salon, banku, šerifovu kancelariju...
Još jedna impresivna konstrukcija bila je i rudnik Sliping men, izgrađena u Koloradu. Bio je tu tunel od skoro sto metara, kilometar pruge...
Kaskaderski koordinator Tomi Harper je za sedam meseci snimanja uspeo da uradi neverovatne stvari, od čega su mnoge u vozu i na krovu vagona. Te akcione scene su zaista nešto što ostavlja bez daha.
Harper kaže: „Vozovi su fenomenalni, zato što su stvarni. Na tim vozovima nismo ništa radili pri brzini manjoj od 50 na sat. Na krovove vagona smo postavili posebnu podlogu, kako kako bi moglo da se juri po njima, ali da svi budu vezani i da niko ne može da padne.“
Ali, da bi se sve ovo uopšte snimilo, producentima su bili potrebni vozovi iz devetnaestog veka. Pošto ih nije lako pronaći, a pritom dobiti dozvolu da se na njima snimaju akcione scene i to u pokretu, Džeri Brukhajmer ih je napravio! Isto kao i nekoliko celih brodova za Pirate sa Kariba. Sam dodaje. „Ne postoji zamena za realnost. Uzevši u obzir šta smo sve s njima planirali da radimo, napraviti ih bilo je jedino rešenje. Znam tačno kakve uglove će Gor tražiti, koliko će trajati kadrovi i kakav nivo detalja ćemo prikazati... Nije bilo drugog načina.“
Ipak, u današnjem svetu, skoro da je nemoguće snimiti ovakav film bez specijalnih efekata i kompjuterske animacije, sve i kada biste se baš potrudili. Zato je u sve bio uključen i Džon Frezier (Spajdermen 2...).
Žanr: | akcija, avantura, vestern |
Godina: | 2013 |
Reziser: | Gore Verbinski |
Producent: | Jerry Bruckheimer, Gore Verbinski |
Scenario: | Justin Haythe, Ted Elliott |
Uloge: | Johnny Depp, Armie Hammer, William Fichtner |
Award: | 1 nominacija |
Studio: | Walt Disney Pictures, Jerry Bruckheimer Films |
Zemlja: | United States |
Website: | disney.go.com/the-lone-ranger |
Jezik: | Engleski |
Trajanje: | 149 minuta |