•        Evo prilike da i Vi postanete deo Prologa.
  •        Ukoliko želite da postavite prikaz svog omiljenog, ili neomiljenog, filma, glumca ili reditelja, vest koja vam je jako značajna, ili bilo šta što se tiče sveta kinematografije, možete nam poslati vaša viđenja na adresu info@joombooz.com
  •        Da bi bio objavljen, prikaz ne sme u sebi sadržati nikakve vulgarnosti, da ne bude kraći od 10 rečenica, reči poput "brate", "sestro", "fenomenalno", "super" (osim ako nije deo naslova) i njima slične neće se uzeti u obzir, kao ni atak na manjinske grupe.
facebook twitter rss youtube

„Kristina“, „Poslevode“, i „Najsrećniji čovek na svetu“ na 28. Festivalu autorskog filma

Dane Komljen: Drago mi je i srećan sam da postoji prostor kao što je FAF gdje moji filmovi pronalaze svoj dom

U subotu, 26. novembra na 28. Festivalu autorskog filma na konferenciji za medije predstavile su se ekipe filmova „Kristina“, „Poslevode“, i „Najsrećniji čovek na svetu“.
Nikola Spasić, reditelj nagrađivanog ostvarenja „Kristina“ na konferenciji za medije je izjavio: „Ideja za sam film nastala je pre 6 godina, međutim, trebalo je vremena da nađemo protagonistu koji će ovu priču izneti na pravi način. Nakon nekog vremena dobio sam snimak emisije u kojoj je Kristina gostovala. Zatim su počela naša viđanja, na koja sam išao sa setom pitanja koja bi nam kasnije pomogla da se bolje upoznamo i razumemo. U jednom trenutku nas je Kristina pozvala kod nje kući i u momentu kada smo ušli u njen stan, bilo nam je jasno kako će se film odvijati. Njen stan bio je prepun detalja koje je ona pažljivo birala i dekorisala.”

Kristina Milosavljević o pripremama za film je rekla: „U početku nisam znala šta da očekujem od celog projekta. Trebalo je dosta vremena da se upoznamo i da se razumemo. Dugo sam razmišljala, budući da je tema jako specifična i bila sam dosta skeptična jer sam smatrala da ukoliko se tema iznese na pogrešan način, može da donese mnogo više štete nego koristi, međutim, vremenom se steklo poverenje, upoznali smo se i tako krenuli da snimamo film.”

Milanka Gvoić, scenaristkinja filma je rekla da je proces stvaranja filma bio predivan i istakla: „Želeli smo da napravimo jedan prikaz Kristine, pa smo se pitali koji je idealan način. Prvenstveno smo nailazili na problem kako predstaviti seks radnicu. Shvatili smo da Kristina u sebi ima materijal da bude prikazana kao što su osobe slične Kristini bile prikazivane u književnosti u francuskom realizmu, a gde kasnije same seks radnice postaju i modeli impresionističkih slika. Kada smo pronašli ovo jedinstvo, to je bila osnovna linija koje smo se držali.”

Igor Lazić, snimatelj „Kristine” svoj udeo u filmu je opisao rečima: „Veoma je lep osećaj kada smo shvatili da se naš trud nakon pet godina isplatio. Prvenstveno smo bili oduševljeni kada je sam film prošao u užu selekciju festivala FID Marsej, a zatim dobio čak dve nagrade i imao takav odziv publike. Srećan sam zbog filma, a i zato što smo tokom ovih dugih pet godina postali pre svega prijatelji.”

Dane Komljen, autor filma „Poslevode“ prisutnima na konferenciji je poručio: „Ovaj film je nastao na specifičan način, jer je početna tačka bio prethodni kratki film „Još uvijek u orbiti“ koji govori o jednom potopljenom gradu u Braziliji. Nakon tog filma ljudi su mi otkrivali još pregršt legendi i priča o potopljenim naseljima i gradovima i shvatio sam da mogu da napravim nešto sa svim tim. To je bila osnova za početak ovog filma, ali on se tokom svog razvoja dosta mijenjao. Zapravo nikada nismo ni imali klasičan scenario, jer je ideja filma da bude u fragmentima. Scenario je došao pred sam početak snimanja samo kao jedna vrsta priručnika za ekipu. Moj utisak je da je ovo jedan fluidan film koji je nastajao i mijenjao se u toku svog stvaranja.”

O svom odnosu prema Festivalu autorskog filma Komljen je rekao: „Ne mislim da moj odnos sa FAF-om počinje od mog prethodnog filma. FAF mi je bio veoma važan kako u djetinjstvu tako i u studentskim danima. Drago mi je i srećan sam da postoji prostor kao što je FAF gdje moji filmovi pronalaze svoj dom.”

Teona Strugar Mitevska, autorka ostvarenja „Najsrećniji čovek na svetu“ svoj film je objasnila: „Ovo je priča o ljudima koji na neki način žive u ratu 30 godina nakon što je rat završen. Meni je žao što sam ja imala 17 godina kada se to dešavalo i nakon 30 godina još uvek ne mogu da odgovorim na značajna pitanja. Ne znam ko mi je uzeo moju Jugoslaviju koja mi je bila lepa. Razgovor i komunikacija je nešto što je esencijalno kako bi produžili dalje i možda se opet spojili u neku novu Jugoslaviju.”

Elma Tataragić, scenaristkinja filma je podelila: „Teona i ja skupa radimo filmove već duže vrijme. Kada tako radite dugo sa nekim ne pričate samo o filmovima već i o svakodnevnim životnim situacijama, o tome šta za nas predstavlja život. U ovom procesu stvaranja nismo samo saradnice već i bliske prijateljice. Tako smo se jednom prilikom dotakle našeg prostora koji dijelimo i ne dijelimo, a to je taj prostor naše bivše države Jugoslavije koji nas spaja, a istovremeno i razdvaja. Pričale smo naravno i o ratu. Kako je rat uticao na nju u njenim godinama u njenom prostoru u kojem je živjela i obitavala, a šta je značio za mene koja sam živjela u Sarajevu”.

Foto: Tanja Drobnjak

Podeli:



Preporucujemo